Peste 40 de consultații juridice oferite în mai puțin de două luni

Peste 40 de consultații juridice primare au fost oferite în perioada aprilie – mai 2022 în cadrul serviciului de consiliere, consultanță și referire în domeniul accesului la justiție, creat de asociația Centrul de Resurse pentru Tineret DACIA (CTR DACIA) din Soroca în cadrul Proiectului „Consolidarea capacității tehnice ale AO CRT DACIA pentru promovarea și protecția Drepturilor Omului”.
Problemele cu care s-au adresat beneficiarii pentru a primi consultații juridice în principal țin de domeniile: violența în familie, litigii de ordin succesoral (testamente, moștenire), litigii care decurg din raporturile individuale de muncă.

În cadrul Serviciului au beneficiat de consultații și suport juridic și persoane refugiate din Ucraina, care au adresat întrebări privind perfectarea actelor; perfectarea cărții verzi; asistenta medicală de care pot beneficia în Republica Moldova; angajarea în câmpul muncii; obținerea suportului material; prelungirea protecției temporare; statutul beneficiarului de azil și statutul de apatrid; dobândirea cetățeniei Republicii Moldova.

La fel, serviciul a găzduit trei studenți ai Colegiului „Mihai Eminescu” din mun. Soroca care studiază jurisprudența și care au efectuat stagiul de practică în cadrul Serviciului de consiliere, consultanță și referire în domeniul accesului la justiție.

Tinerii au făcut cunoștință cu Regulamentul, registrul consultațiilor și alte documente ce stau la baza activității serviciului, pentru a înțelege modul de organizare și funcționare a acestuia.
În cadrul stagiului de practică, studenții au asistat la o ședință de judecată care sa desfășurat în cadrul Judecătoriei Soroca, unde jurista serviciului, avocata Vicol-Felișcan Tatiana, a reprezentat o persoană într-un proces civil.

Serviciul de consiliere, consultanță și referire în domeniul accesului la justiție a fost creat în cadrul proiectului „Consolidarea capacităților tehnice ale AO CRT DACIA pentru promovarea și protecția drepturilor omului” implementat de AO CRT DACIA în calitate de organizație beneficiară a Proiectului „Consolidarea eficienței și accesului la justiție în Moldova”, implementat de PNUD Moldova în parteneriat cu Institutul de Reforme Penale, cu suportul financiar al Suediei.

Proiectul „Consolidarea capacităților tehnice ale AO CRT DACIA pentru promovarea și protecția drepturilor omului” are drept scop sporirea eficienței serviciilor din domeniul justiției și îmbunătățirea accesului la justiție pentru tinerii din raionul Soroca, în special a celor din grupurile vulnerabile și marginalizate; consolidarea capacităților CRT DACIA, astfel încât aceasta să fie capabilă să revendice respectarea drepturilor tinerilor și să se implice într-un dialog constructiv cu actorii din domeniul justiției.